فانوس نیوز

پدیده ای بنام جهانگیرنژاد/ روحانی نامزد پوششی!/ شهردار به رئیس جمهور نزدیک شد

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
روحانی نامزد پوششی است؟!
بعد از مناظره اول بسیاری از نظرسنجی ها حاکی از رشد آرای جهانگیری دارد. علت نیز اظهارهات تند و تیز وی در مناظره و از طرفی ضعف روحانی در پاسخ به برخی سوالات بود. البته زمان هم با روحانی یار نبود و فرصت کافی برای دفاع از خود نداشت. ماجرای ۴ میلیون شغل نیز مزید بر علت شد و همه چی دست به دست هم داد تا جهانگیری نسبت به روحانی آماده تر و مسلط تر جلوه کند.

با این حال شب گذشته نیز جهانگیری و روحانی هر دو در رسانه ملی و در دو برنامه جداگانه حضور داشتند. اما جهانگیری بازهم خبرساز تر ظاهر شد. نشانه اش هم این بود که برخلاف روحانی، بسیاری از بخش های مصاحبه جهانگیری در شبکه های مجازی نقل  می شد.
از طرفی روز گذشته موسوی لاری در مصاحبه ای با خبرنگاران بررسی یک نامزد واحد از میان روحانی و جهانگیری را در روزهای آینده در دستور کار اصلاح طلبان دانست. وی البته تاکید کرد فعلا اجماع ما روی روحانی است. با این حال اظهارات وی نسبت به گذشته با تردید همراه بود و اینطور برداشت می شد که بررسی مجدد و انتخاب جهانگیری به عنوان نامزد اصلی اصلاح طلبان دور از واقعیت نیست.

این درحالی است که وضعیت روحانی در نظرسنجی ها اصلا شرایط خوبی ندارد. روحانی حداقل ۴۰ درصد رای منفی دارد که می تواند در دور اول او را شکست دهد.

برخی هم معتقدند روحانی متوجه شده است که نظام نگاه مثبتی به عملکردش در ۴ سال گذشته ندارد و با این شرایط کار کردن به نفع او نخواهد بود.

همه این عوامل دست به دست هم می دهد و می توان اینطور پیش بینی کرد که نامزد اصلی اصلاح طلبان جهانگیری باشد. اما یک ابهام هم وجود دارد. بسیاری از کسانی که به روحانی رای می دهند به جهت رئیس جمهوری وی در ۴ سال اول است. معتقدند رئیس جمهور ۴ سال دیگر باید فرصت داشته باشد تا کارهای ناتمام را تکمیل کند. باید دید با تغییر روحانی این دسته آرا نیز جابجا می شوند یا خیر؟
 
 
جهانگیرنژاد
جهانگیری در مناظره اول، روشی در نقد قالیباف بکار بست که بسیاری آنرا تکرار مدل مناظره های احمدی نژاد دانستند. انتساب یک امر دروغ به قالیباف درباره اعضای ستادش و همچنین انتساب فیلم کتک کاری پیرزن دستفروش که مربوط به تهران نبود از مهمترین عناوینی است که این روزها در نقد اظهارات جهانگیری مطرح است.

از اینرو برخی معتقدند جهانگیری در دوره دوم مناظرات، با لحن تندتر و خیز افشاگری بیشتری وارد می شود. ضمن اینکه روحانی نیز به این هجمه و حاشیه سازی نیاز دارد. این سبک اظهارنظر و اتهام زدن ممکن است طرفداران وی را بیشتر کند اما این اقبال جدید از سبد رای روحانی است نه آرای خاکستری؛ چون تجربه ثابت می کند که مردم این مدل تندروی ها را   پس می زنند.
 
کاهش فاصله شهردار تا رئیس جمهور
قالیباف بعد از اعلام برخی شعارهای اتخاباتی شبیه یارانه و کارانه و توفیق نسبی در مناظره اول، فاصله اش را با روحانی کم کرد. نظرسنجی برخی نهادهای معتبر دانشگاهی نشان می دهد فاصله وی با روحانی ۳ درصد کمتر شده است.

در حالیکه در نظرسنجی های گذشته فاصله روحانی و قالیباف ۱۰ درصد بود، بعد از مناظره این فاصله به ۷ درصد رسیده است. این نظرسنجی نشان می دهد روحانی ۳۷ درصد، قالیباف ۳۰ درصد، رئیسی ۱۱ درصد، جهانگیری ۳ درصد و هاشمی طبا و میرسلیم هرکدام ۲ درصد آرا را در اختیار دارند. مطابق این نظرسنجی هنوز ۱۵ درصد مردم تصمیم نگرفتند. دو مناظره آخر نقش زیادی در انتخاب این ۱۵ درصد دارد.