فانوس نیوز

دلار ۴۰۳۶تومان؛ بانک مرکزی وارد شد/ بورس همچنان قرمز پوش+جدول

۴ دی ۱۳۹۵
به گزارش الف، قیمت دلار امروز و در آغاز اولین هفته زمستان، بازهم افزایش خود را ادامه داد. در معاملات امروز قیمت هر دلار در بازار آزاد با افزایش ۳۹ تومانی نسبت به روز پنجشنبه گذشته، ۴۰۳۶ تومان قیمت خورد.

 امروز بانک مرکزی هم پس از چند سکوت خود را شکست و با صدور اطلاعیه‌ای از فعالان اقتصادی خواست ارز موردنیاز خود را با نرخ مبادله‌ای از بانک‌ها تهیه کنند و رسماً پس از شکسته شدن قیمت‌ها و ثبت رکورد جدید، عملاً وارد گود شد تا بتواند از با تأثیر در کاهش تقاضا، قیمت دلار را در مسیر کاهش قرار دهد.

قیمت هر یورو و پوند هم با افزایش و کاهش روبرو شد. هر یورو ۴۲۷۶ تومان و هر پوند انگلیس با کاهش ۲۵ تومانی ۴۹۱۶ تومان معامله شد.

امروز در بازار سکه نیز شاهد افزایش قیمت بودیم. در بازار جهانی قیمت هر انس طلا ۱۱۳۴ دلار و ۵۰ سنت معامله شد و هر قطعه تمام سکه در بازار تهران با افزایش ۵هزارتومانی یک‌میلیون و ۱۳۰هزار تومان فروخته شد. قیمت هر قطعه نیم‌سکه و تمام سکه نیز با رشد مواجه شد.

روزهای ناخوش دماسنج اقتصاد
شاخص کل در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار، با افت ۸۸ واحدی به ۸۰هزار و ۱۶۱ واحد رسید، این در حالی است که این روزها حال دماسنج اقتصادی خوب نیست و نشان می‌دهد رشد اقتصادی ۷٫۴درصد تأثیر در بازار سرمایه نداشته است.

به گزارش الف، در پایان معاملات نخستین روز کاری هفته بورس تهران، شاخص کل با افت ۸۸ واحدی (۰٫۱۱درصد) در ارتفاع ۸۰هزار و ۱۶۱ واحد ایستاد. ارزش کل معاملات امروز بیش از ۱۷۲ میلیارد تومان بود  که ۷۹۳میلیون و ۴۱۰ هزار سهم و حق تقدم به ارزش ۱۷۲ میلیارد تومان در ۴۴ هزار و ۵۶۶ نوبت دادوستد شد.

در معاملات  وضعیت شاخص‌های منتخب نیز این‌گونه است که شاخص کل ‌و شاخص قیمت هم‌وزن با رشد ۳۲٫۴۹ و ۲۵٫۹۰ واحدی مواجه شد. شاخص سهام آزاد شناور با کاهش ۶۰واحدی ۸۸ هزار و ۷۸۸ واحد، شاخص بازار اول با کاهش ۷۴واحدی ۵۷ هزار و ۳۰ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۲۳ واحد کاهش ۱۶۹ هزار و ۸۶۱ واحد را ثبت کردند.

امروز شرکت پارسان، تاپیکو و غدیر باعث افت بیشتر و شرکت‌های پارس‌خودرو، گروه دارویی سبحان و ایران‌خودرو با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص شدند.

امروز همچنین در بازارهای فرابورس ایران با معامله ۱۳۰ میلیون ورقه به ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان در ۱۲ هزار نوبت، آیفکس ۴ واحد افت کرد و در ارتفاع ۸۶۷ واحد قرار گرفت.